تبلیغات
.:. بخشداری نوسود .:. - - روستای بیــــــــــدرواز

 

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

 
  سالی که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی است را به ملت سرفراز ایران تبریک عرض می نماییم. / بخشداری نوسود /

منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهانه
فروردین 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهریور 1393
مرداد 1393
تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
اردیبهشت 1392
فروردین 1392
اسفند 1391


آمار بازدید

» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

آخرین اخبار ایران و جهان
 

معرفی روستای بیدرواز

مقدمه

روستای مرزی بیدرواز ( به قول محلی " بیرواس" ) در بخش نوسود ( شهرستان پاوه ، استان کرمانشاه ) واقع گردیده ، که به واسطه­ی داشتن اقلیم مناسب ، شرایط توپوگرافی خاص و منابع آب کافی، دارای پوشش گیاهی قابل توجهی بوده و علاوه بر لطافت هوا، جلوه­ی زیبایی از طبیعت را در فصلهای چهارگانه به معرض تماشا می­گذارد. زمستانهای پوشیده از برف و تابستانها با آب و هوایی ملایم این منطقه را به صورت منطقه­ای ییلاقی مطرح نموده است. مهمترین عناصری که در شکل بخشیدن به چشم انداز طبیعی تأثیر دارند عبارتند از :  اقلیم ، آب ، رطوبت ، توپوگرافی، پوشش گیاهی و... ، که این منطقه بهره­ی کافی از این عناصر  برده است. آبهای روستا از جمله چشمه­ی اصلی روستا ، کوههای مرتفع، حیات وحش، تنوع گیاهان، باغهای انگور، گردو و... آن همه و همه عواملی هستند که دست در دست همدیگر داده و بر جذابیت طبیعی و اقلیمی روستای بیدرواز افزوده است. اهالی روستای بیدرواز بصورت متناوب در خلال سالهای 1358 ، 1359 و 1360 مجبور به ترک روستای خود شده­ و در سطح شهرستانهای پاوه و مریوان ، روانسر ، سروآباد و ... سکنی گزیدند. در مدت آوارگی و تا قبل از بازگشت روستائیان ، اکثر روستاییان با کسب مجوز و به منظور آباد نمودن روستای آبا و اجدادی خویش بصورت موقت به روستای خویش سرکشی می­کردند.

موقعیت

روستای بیدرواز مانند اکثر روستاهای اورامان در منطقه­ی کوهستانی قرار گرفته است. منطقه­ای که می­توان آن را توده­ ای از کوهها و قلل سربه فلک کشیده دانست که با شیبهای تند و ناهموار و طبیعت جذاب بر فراز دشت شهرزور( شاره زور )ایستاده است. در اطراف این روستا کوههایی وجود دارد که از جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود : در غرب روستا کوه شرام واقع گردیده و دنباله­ی آن به جنوب روستا کشیده می­شود که به آن« شرام وارین» می­گویند.کوه «هه سون »  که بلندترین کوه منطقه است در شمال روستا قرار گرفته و به دلیل جنس این کوه عملاً هیچگونه فعالیت باغداری و حتی دامداری را نمی­توان در آن انجام داد.

پیشینه روستا :

روستای بیدرواز به گواه سنگ نگاره های موجود در این روستا دارای قدمت تاریخی بسیاری است. این روستا همان طور که از اسمش پیداست و بنابه  نقل قولهای ریش سفیدان وقدما (بیدرواز یعنی جای که دروازه و در نداشته باشد یعنی بدونه محافظ باشد) ریش سفیدان روستا اینچنین از آبا و اجداد خود شنیده و به ما نسل امروز رسانده اند که روستای بیدرواز پادشاهی به نام یزگرد در آن حاکم بوده و روستای کیمنه که در همسا یگی بیدرواز است پاشاهی به نام یزجرد حاکم وقت بوده است که این دو. پادشاه برسراملاک و تصرفات روستاهای خود به جنگ می پردازند ویزگرد پادشاه بیدرواز  دروازه روستا را خالی و بدو ن نگهبان رها می کند و از این رو یزجرد پادشاه کیمنه می گوید چون حاکم بیدرواز قلعه و دروازه را رها کردند از این رو اسمش را می گذارد بیدرواز یعنی خالی از نگهبان و محافظ و نام بیدرواز را برای روستا انتخاب می کند.(فولکلور) در اطراف روستای بیدرواز  قبور افرادی صالح بطور پراکنده وجود دارند که این افراد برای حفظ دین خود به منطقه بیدرواز که منطقه امنی بوده است آمده اند اسامی  تعدادی ازآنان به قرار زیراست:

۱- “محمود سرواوایا”به تعبیری سرولا که در قسمت فوقانی روستا نشینگاهی برای خود انتخاب میکند ودر همانجامشغول عبادت وراز ونیاز باخدای خود می پردازد .

۲- “دووه نه ر ه ” که نامش صالح بوده و مربوط به ۵۰۰ سال پیش می باشد.

۳- “سید پیرا ” ۱۱ برادر داشته که در روستای کیمنه ساکن بوده و سید پیراکه برادر آنها است به روستای بیدوراز می آید که بنا به قولی به خواب  اهالی روستا آمده و خود راسید محمد معرفی کرده است .

۴- “شیخ صیالی” که متا سفانه هیچ گونه اطلاعاتی از آن وی در دسترس نیست.

۵- “سیدخردی وانه” که از اهالی اصفهان بوده که در دوران صفویه به خاطر حفظ دین خود به این منطقه آمده ودر بیدرواز ساکن شده است.

آب وهوا

روستای بیدرواز در ناحیه­ی معتدل کوهستانی واقع گردیده و این امر باعث شده است که دارای زمستانهای نسبتا سرد و پربرف باشند. این روستا دارای آب و هوای معتدل و باغهای سرسبز و چشمه­های جاری در چهار فصل می­باشد . بیشتر بارشهای جوی منطقه ناشی از ورود توده هوای مرطوب مدیترانه­ای بوده و ورود جریان هوای اقیانوس اطلس شمالی نیز با بارش باران در منطقه همراه می­باشد.موقعیت طبیعی منطقه تاثیرات مشخصی بر بارندگی آن دارد. متوسط میزان بارندگی در روستای بیدرواز 820 میلی متر می­باشد. حداکثر رژیم دمایی در مرداد و حداقل آن در دی ماه می­باشد . متوسط درجه حرارت سالیانه­ی ناحیه با توجه به ویژگیهای جغرافیایی محل به ویژه ارتفاع متفاوت بوده و حدود 16 درجه­ی سانتیگراد را نشان می­دهد.

چشمه های آب

چشمه های روستای بیدرواز نقش مهمی در تامین آب شرب اهالی روستا دارند و بسیاری از آنها جهت آبیاری باغهای اطراف روستا مورد استفاده قرار می­گیرند. چشمه­ی بزرگ و اصلی روستا با نام محلی " چه مه " آب شرب روستا را تامین می­کند و همچنین قسمت زیادی از باغهای روستا از طریق آب این چشمه آبیاری می­شوند. در حال حاضر آب شرب روستا از این چشمه به منبع آب انتقال داده شده و روستا دارای آب لوله­کشی می­باشد و قسمتی از آن را هم به وسیله­ی جوی های سیمانی به باغهای اطراف روستا انتقال یافته است .چشمه دیگری که از قدیم الایام اهالی روستا از آب آن برای شرب اهالی استفاده می­کردند می­توان « هانه باکی »، را نام برد که به وسیله­ی آن قسمتی از باغهای روستا که در شمال غرب روستا قرار دارند آبیاری می­شوند. از دیگر چشمه هایی که از آب آن برای شرب و کارهای خانگی استفاده می گردید می توان به چشمه « ته ک لان» اشاره کرد که در قسمت پایینی روستا قرار دارد.از دیگر آبهایی که در نواحی پیرامون روستا و بعضاً در ارتفاعات بالاتر در دل کوهها قرار دارند و از آنها برای آبیاری باغهایی پایین دست استفاده می شود می­توان به موارد ذیل اشاره کرد: « سه رو حه وزی »،« هانه و ده ره ی»،« تلی »،« راگا گه له»، « هانه و مینی»،« سور ئاوا »،« قوجی لانا »،« مه ری»،« هانه جیبریل»،« هه وارو له یلی»،« گولا»،« هانه تازه »،« هانه و چنارا » ،« مله پسک »،« قه ما »،« هانه و تی» و... .  

پوشش طبیعی و گیاهی

این روستا دارای پوشش گیاهی متنوعی می باشد ، بطوریکه در ارتفاعات بالا و سردسیر می­توان گونه­ی متنوعی از انواع گیاهان را یافت. اما جنگلها و رستنیهای منطقه که در گذشته بسیار انبوه بوده­اند در طول زمان به علت قطع درختان و چرای دامها و در برخی مواقع آتش­سوزیها کم­کم از میان رفته یا بسیار کم شده­اند.

در کل می­توان پوشش گیاهی روستای بیدرواز را به  بخشهای زیر تقسیم کرد :

1-درختان: در کوهپایه­ها و دامنه­ی کوههای منطقه درخت بلوط که در زبان محلی به آن « نه ره » می­گویند اصلی­ترین درخت محسوب می­شود و دارای بیشترین پراکندگی است. سایر درختان عبارت­اند از: گلابی وحشی، پسته وحشی(بنه که در اصطلاح محلی به آن « وه نی » می­گویند)، « که که وی»، بوته­های گون و ... . در مناطق مطلوب برای باغداری انواع درختان مثمر ازجمله گردو، انار، انجیر، توت سفید، گلابی و انواع مختلف انگور یافت می­شود.

2- گیاهان:  این گیاهان به گونه­های علفی، خوراکی، معطر ، طبی و... قابل تقسیم است. از گیاهان علوفه­ای می­توان به «لو»، « سیاو لو» ، « که ما»، « دره ی توسیه» ،« تالین دوس»، « میژ وه ردی»، «تالگ» و... ،  از گیاهان خوراکی می­توان به کنگر، انواع قارچهای خوراکی یا« هه لچی»، ریحان ، شوید، تره، پیاز و ... اشاره نمود. البته بجز کنگر و قارچها سایر گیاهان به وسیله­ی اهالی کاشته میشوند. از گیاهان خودرو که مصرف خوراکی دارند می­توان به« سوره بنه»، « قازیاخه ، « خوژی، « شنگ»، « هاله کوک»، « به گله» و ... اشاره داشت. از گیاهان طبی می­توان به موارد زیر اشاره کرد: گل ختمی که به آن« هه ر مه لی» میگویند،« په لپینه»، بابونه یا « گوراله حاجیانی»، گل بنفشه، شیرین بیان، گل گاوزبان و ... . گیاهان معطر و خوش بویی که در روستای بیدرواز به فراوانی می­رویند عبارت­اند از: « به رزه لنگ»، « سورهه راله»،« چنور»، « بوژانه» و « وه ر که مه ر». از این گیاهان بیشتر برای خوش بو کردن صندوقچه­ی لباس ، خانه و... استفاده می­کردند.

حیات وحش

روستای بیدرواز به خاطر قرار گرفتن در منطقه­ی کوهستانی و آب وهوای معتدل دارای تنوع جانوری می­باشد. باید اشاره کرد که از قدیم الایام از نظر تعداد، این جانوران بیشتر بوده­اند اما به علت دسترسی انسان به آنها در طول زمان این حیات وحش وضعیت مناسبی ندارد.در طبیعت این روستا حیواناتی نظیر خرس، گراز ، خرگوش ، بز کوهی، روباه ، گرگ و ... را می­توان مشاهده کرد. بعد از انقلاب اسلامی ایران و در دوران جنگ تحمیلی ، آتش­سوزیها و شکار بی­رویه­ باعث شده است که بعضی از این جانوران در خطر نابودی و انقراض قرار گیرند. جانورانی مثل خرس فقط در ارتفاعات به ندرت دیده می­شود ، ولی بز کوهی ، روباه ، گرگ و ... گاهگاهی در دامنه­ها و کوهپایه­های نسبتا پست­تر دیده می­شوند.از پرندگان طبیعت روستای بیدرواز نیز می­توان به کبک، دارکوب، گنجشک ، شاهین، جغد ، زاغ سیاه و... اشاره کرد. 

گردآوری :

آقای عفوات نادری کارشناسی ارشد توسعه

آقای شیرزاد صفری کارشناسی ارشد فلسفه

منابع:

* پایان نامه مردم نگاری روستای بیدرواز ( بیرواس ) ، دانشگاه پیام نور پاوه ، 1391

*پایان نامه ارزیابی علل ناکامی طرحهای توسعه مناطق روستایی ، دانشگاه تهران ، 1388

* اطلاعات سرشماری سالهای 1345 ، 1355 ، 1385 و 1390 ، مرکز آمار ایران

*وبلاگ روستای بیدرواز ( بیرواس ) ، به آدرسhttp://berwas.loxblog.ir


 

مطالب پیشین

» متن پیام نوروزی رییس جمهوری در آغاز سال ۱۳۹۴
» متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴
» کاشت بیش از 1600 اصله نهال در بخش نوسود به مناسبت روز درختکاری
» آقای منصور وهابی به سمت رئیس آموزش و پرورش منطقه نوسود منصوب شد
» مراسم با شکوه راهپیمایی 22 بهمن در شهرهای نوسود و نودشه
» مشروحی از سخنان دکترمنوچهری در جمع نمازگزاران شهرنودشه
» امام جمعه شهر نودشه مطالبات مردم این شهر را از نماینده اورامانات بیان کرد
» مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه:مهمترین دستاورد دولت تدبیر و امید ایجاد آرامش در جامعه است
» فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد
» معاون استاندار کرمانشاه:اعتیاد زاییده توسعه نیافتگی و بد توسعه یافتگی جوامع است
» معاون استاندار کرمانشاه: سیاست دولت بر توسعه مشارکتهای مردمی در همه سطوح است
» ارتحال عالم ربانی ، حضرت آیت الله مهدوی کنی تسلیت باد
» 25 مهرماه سالروز سفر تاریخی و به یاد ماندنی رهبر معظم انقلاب (مد) به شهرستان پاوه مبارکباد
» اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی بخش نوسود برگزار شد
» مصطفایی:در ساخت وسازها رعایت ضوابط و اصول فنی مورد توجه قرار گیرد.
» بازدید نمایشگاه كانون پرورشی فکری کودکان شهر نوسود به مناسبت هفته ملی کودک
» دیدار با فرماندهان و نیروهای مرزبانی و کلانتریهای نوسود ونودشه و تبریک هفته نیروی انتظامی
» هفته نیروی انتظامی گرامی باد
» عید سعید قربان مبارک باد
» نواخته شدن زنگ آغاز سرشماری عمومی کشاورزی منطقه نوسود به صورت نمادین در دبستان امام محمد غزالی شهر نوسود

» لیست کامل مطالب ارسالی


معرفی سایت


بسمه تعالی

وب سایت بخشداری نوسود ورود
همه شما بزرگواران را به دنیای
مجازی گرامی میدارد.جستجو

 

     

پیوند ها

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
پورتال وزارت کشور
پورتال استانداری کرمانشاه
زیرو پورتال فرمانداری شهرستان پاوه
پایگاه اینترنتی امام جمعه پاوه
شورای اسلامی شهر نودشه
استان پنجم
خبرگزاری مهر
خبرگزاری فارس
خبرگزاری کار ایران (ایلنا)
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
واحد مرکزی خبر
جهان نیوز
خبر آنلاین
تابناک
خبرساز
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری نودشه
دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی دکتر منوچهری

صفحه اصلی |  تماس با ما |  اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Copyright © 2012 by bakhshdari-nawsud.ir
Designed By : hawli.mihanblog.com