تبلیغات
.:. بخشداری نوسود .:. - - شهر نـــودشــــــــــــه

 

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

 
  سالی که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی است را به ملت سرفراز ایران تبریک عرض می نماییم. / بخشداری نوسود /

منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهانه
فروردین 1394
اسفند 1393
بهمن 1393
آبان 1393
مهر 1393
شهریور 1393
مرداد 1393
تیر 1393
خرداد 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
مرداد 1392
تیر 1392
خرداد 1392
اردیبهشت 1392
فروردین 1392
اسفند 1391


آمار بازدید

» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

آخرین اخبار ایران و جهان
 

 
معرفی شهر نودشه

«نودشه»  شهری مرزی در میانه كوه‌ های بلند و دره‌ های عمیق سر‌زمین پر رمز و راز اورامان است. «نودشه» در 150 كیلومتری شهر كرمانشاه واقع شده و از توابع شهرستان پاوه به شمار می‌رود. این شهر از شمال با مریوان و از طرف غرب با شهر‌های غربی كردستان عراق از جمله: حلبچه و بیاره هم مرز است. «نودشه» از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است. واژه «نودشه» به معنی «نودژ» یا  «دژنو»  است.

بدین ترتیب كه این شهر، پیش از این در دو مكان دیگر (در حول و حوش مكان فعلی آن) واقع بوده ولی از آنجا كه مورد تاخت و تاز و دستبرد راهزنان و طایفه‌های اطراف قرار گرفته است مردمان‌اش تصمیم گرفته‌اند كه تدبیری جدید برای مقابله با اشرار بیندیشند و به همین خاطر محل شهر را تغییر داده و در دامنه كوهی بلند مسكن گزیده‌اند و حالا سال‌هاست كه «نودشه» بر دامنه كوه محفوظ مانده و حتی جنگ 8 ساله عراق و ایران و همچنین درگیری‌های داخلی كردستان، مانع سكونت مردمان سر‌سخت نودشه در آنجا نشد و 8 سال جنگ را در دل آن همه تشویش، نا‌امنی و وحشت دوام آوردند.

مردمان «نودشه» در آن سال‌های دور در دامنه كوه مسكن گزیدند تا با تسلطی كه بر دره‌های اطراف دارند از گزند دشمنان‌شان در امان بمانند و بدین گونه بود كه این شهر نودشه نام گرفت. نودشه در دل طبیعتی كوهستانی و سرشار از صخره و سنگ واقع شده و اطراف‌اش را جنگل‌های انبوده بلوط، ون، زالزالك و باغ‌های بسیار وسیع میوه شامل باغ‌های: گردو، گلابی، انجیر، توت، انار، انگور، شفتالو و... فرا گرفته است. علاوه بر باغ‌های مذكور و جنگل‌های انبوه، درختچه‌ها و پوشش‌های گیاهی متنوعی سراسر این منطقه را در برگرفته است. جالب آنجاست كه جنگل‌های بلوط، ون و زالزالك علاوه بر پوشش سبزی كه در كوه‌ها ایجاد كرده‌اند؛ دارای میوه و ثمر هستند به گونه‌ای كه از صمغ درخت «ون» برای تولید «سقز» كه مصارف بسیار مفید صنعتی و دارویی دارد استفاده می شود. میوه درخت بلوط هم مصارف بسیار عالی دارویی از جمله ترمیم كردن دیواره معده دارد.

ایرانیان خبر از جذابیت‌ها و ویژگی‌های طبیعت كردستان دارند؛ غافل از این كه «نودشه» و طبیعت اطرافش بسیار منحصر به فرد‌تر از سایر مناطق كردستان و غرب كشور است به طوری‌كه بدون هیچگونه غلو و اغراقی می‌توان آن منطقه را با دامنه كوه‌های آلپ اروپا از لحاظ جلوه‌ طبیعی‌ای كه دارد، مقایسه كرد. این جذابیت‌ها را می‌توان به عناصری طبیعی چون: كوه، جنگل، باغ‌های میوه، چشمه‌های زلال پر آب، رودخانه سیروان و انواع پوشش‌های گیاهی و درختچه‌های خودرو مربوط دانست.

امروزه كه تكنولوژی و ماشین در همه جا نفوذ كرده و بكر بودن را از مناطق طبیعی گرفته است؛ شاید منطقه نودشه یكی از مناطقی باشد كه بواسطه صعب العبور بودن و دور افتادگی‌اش و از طرفی دیگر جنگ 8 ساله و درگیری‌های داخلی كردستان، همچنان بكر و اصیل مانده است. اگر هم جاده‌هایی از دل كوه‌ها، دره‌ها و باغ‌ها و جنگل‌ها گذشته‌اند نه تنها از جذابیت‌های طبیعی آنجا نكاسته بلكه امكان دیدار از آن منطقه را هم میسر‌تر كرده‌اند. در واقع اگر این جاده‌ها نبود؛ بالا رفتن از كوه‌های بلند اورامان و گذشتن از دره‌های عمیق و تنگ آنجا فقط از عهده مردمان بومی آنجا بر می‌آمد؛ مردمانی سرسخت كه كوه، جنگل و دره را خوب می‌فهمند.

علاوه بر باغداری و كشاورزی، دامداری یكی دیگر از دل مشغولی‌های مردمان آنجاست به طوریكه اكثر خانواده‌ها با وجود این كه دامداری محل در‌آمدشان نیست ولی نیاز‌های خود را با پرورش انواع دام برآورده می‌كنند. مردم نودشه یك ویژگی جالب توجه دارند و آن این است كه در مرز میان زندگی شهری و روستایی مانده‌اند. یعنی با این كه مولفه‌های دنیای مدرن به اندازه كافی در آنجا رواج یافته، دل از سنت‌ها و اصالت‌های قومی و بومی‌شان نكنده‌اند و در كنار زندگی تا حدودی مدرن‌شان به كشاورزی و گاهی هم دامداری مشغول‌اند. از طبیعت آنجا كه بگذریم باید به معماری سنگی نودشه اشاره كرد كه در آن خانه‌ها به صورت پله پله در بافتی از سنگ و گل و چوب تا بلندای كوه‌ها پیش رفته‌اند. این معماری دست كمی از معماری «ماسوله»، ندارد.ویژگی‌های بومی مردمی، آداب و رسوم خاص قومی و زبانی، فرهنگ انسانی متنوع و منحصر به فرد، نوع لباس، صنایع دستی محلی از جمله مواردی هستند كه یك گردشگر را به هنگامه دیدار از نودشه درگیر خود می‌كنند. ویژگی هایی متفاوت و خاص كه زندگی جدیدی مقابل چشمان شما می‌گشاید. زندگی كه تا مدتی ذهن شما را به درون خود می‌برد.

البته در سال‌های اخیر ساختمان‌های بسیاری از آجر و سیمان و آهن در دل این معماری سنگی ظریف روییده‌اند كه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن پدید آورده است.
«نودشه» دنیایی پر راز و رمز و سرشار از قصه دارد. قصه‌هایی كه بازتاب واقعیت حقیقت زندگی مردمان سرسخت و لطیف آنجاست. تو گویی حرف‌های این مردم خاستگاهی افسانه‌ای و خیالی دارند و این در صورتی است كه حقیقت زندگی مردمان آنجاست كه رنگ افسانه به خود می‌گیرد. مردم نودشه با گویش كردی اورامی كه به عقیده بعضی از محققان یك زبان است تا یك گویش، تكلم می‌كنند.

در پایان باید گفت كه نودشه شهر چهار فصل است. یعنی بهارش سرشار از سرسبزی درخت و جنگل، درختچه و انواع گل‌های كوهستانی است. چشمه‌هایش جوشان و دره‌هایش پرخروش‌اند. تابستانی پر از میوه و هوایی خشك دارد با پاییزی رنگارنگ به طوری‌كه تركیبی از انواع رنگ‌ها را می‌توان در برگ‌های خزان زده باغ‌ها و جنگل‌ها دید. جالب‌ترین فصل منطقه نودشه زمستان پربرف‌اش است. برفی كه بر كوه و جنگل‌ و دره‌ها و درخت‌ها می‌نشیند و دنیایی سراسر سپیدی پدید می‌آورد.


منبع: اخبار و معرفی مکانهای دیدنی ایران


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصاویری از نودشه


مطالب پیشین

» متن پیام نوروزی رییس جمهوری در آغاز سال ۱۳۹۴
» متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۴
» کاشت بیش از 1600 اصله نهال در بخش نوسود به مناسبت روز درختکاری
» آقای منصور وهابی به سمت رئیس آموزش و پرورش منطقه نوسود منصوب شد
» مراسم با شکوه راهپیمایی 22 بهمن در شهرهای نوسود و نودشه
» مشروحی از سخنان دکترمنوچهری در جمع نمازگزاران شهرنودشه
» امام جمعه شهر نودشه مطالبات مردم این شهر را از نماینده اورامانات بیان کرد
» مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه:مهمترین دستاورد دولت تدبیر و امید ایجاد آرامش در جامعه است
» فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد
» معاون استاندار کرمانشاه:اعتیاد زاییده توسعه نیافتگی و بد توسعه یافتگی جوامع است
» معاون استاندار کرمانشاه: سیاست دولت بر توسعه مشارکتهای مردمی در همه سطوح است
» ارتحال عالم ربانی ، حضرت آیت الله مهدوی کنی تسلیت باد
» 25 مهرماه سالروز سفر تاریخی و به یاد ماندنی رهبر معظم انقلاب (مد) به شهرستان پاوه مبارکباد
» اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی بخش نوسود برگزار شد
» مصطفایی:در ساخت وسازها رعایت ضوابط و اصول فنی مورد توجه قرار گیرد.
» بازدید نمایشگاه كانون پرورشی فکری کودکان شهر نوسود به مناسبت هفته ملی کودک
» دیدار با فرماندهان و نیروهای مرزبانی و کلانتریهای نوسود ونودشه و تبریک هفته نیروی انتظامی
» هفته نیروی انتظامی گرامی باد
» عید سعید قربان مبارک باد
» نواخته شدن زنگ آغاز سرشماری عمومی کشاورزی منطقه نوسود به صورت نمادین در دبستان امام محمد غزالی شهر نوسود

» لیست کامل مطالب ارسالی


معرفی سایت


بسمه تعالی

وب سایت بخشداری نوسود ورود
همه شما بزرگواران را به دنیای
مجازی گرامی میدارد.جستجو

 

     

پیوند ها

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی
پورتال وزارت کشور
پورتال استانداری کرمانشاه
زیرو پورتال فرمانداری شهرستان پاوه
پایگاه اینترنتی امام جمعه پاوه
شورای اسلامی شهر نودشه
استان پنجم
خبرگزاری مهر
خبرگزاری فارس
خبرگزاری کار ایران (ایلنا)
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
واحد مرکزی خبر
جهان نیوز
خبر آنلاین
تابناک
خبرساز
پایگاه اطلاع رسانی شهرداری نودشه
دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی دکتر منوچهری

صفحه اصلی |  تماس با ما |  اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Copyright © 2012 by bakhshdari-nawsud.ir
Designed By : hawli.mihanblog.com